Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Hindistan’ın planları doğrultusunda sokak çatışmaları

  • Listed: 11 Ekim 2017 21:55

Description

Çatışma, büyük Hint ulusunda birbirine bağlı geniş bir dizi etnik ve dilsel grubun altında yatan gerilimi vurguladı.
Ülke, 28 eyalette önemli bir güç vererek ve hala daha etnik azınlıklara yetki verecek yeni devletler yaratarak bu sürtünmenin bir kısmını hafifletti.
Sürpriz bir hareketle, hükümet à ‡ arşamba günü, büyük devletçi Telangana’nın geniş Andhra Pradesh eyaletinden çıkarılmasını talep eden kıdemli bir siyasetçi K Chandrasekhara Rao tarafından 11 günlük bir açlık grevine katılmaya karar verdi.
Rao’nun durumu zayıfladığında taraftarları protesto gösterilerini artırdı ve eyalet yasama organını fırtınayla tehdit etti.
Telangana taraftarları, ülkenin kuzeyindeki bölgelerinin güney Andhra Pradesh’teki güçlü politikacılar tarafından az gelişmiş ve göz ardı edildiğinden şikayetçiydi. Ayrı bir devlet talebi 1950’lerden beri ara sıra patlak verdi.
Hükümetin yeni bir devlet kurma kararı karşı protestolara yol açtı.
Bir mafya Cuma günü hükümetin kararı üzerine öfke içinde bulunan Andhra Pradesh’in başkenti Hyderabad sokaklarında kasıldı.
Öneride yer alan Haydarabad, Telangana’nın derinlerinde yer alacak, ancak yeni devletin, eski devletin bir parçası mı yoksa ortak bir başkent olarak hizmet edip edemeyeceği belli değil.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.